Trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji konkursu Lubuski Lider Biznesu. Na zgłoszenia czekamy do 19 lipca. Szczegółowe informacje na naszej stronie w zakładce: Lubuski Lider Biznesu.

Izba właścicielem Willi Jaehnego

27 GRUDZIEŃ 2018 13:30

AUTOR: ZIPH / E-MAIL:

27 grudnia podpisaliśmy z Urzędem Miasta Gorzowa akt notarialny na mocy którego Izba stała się właścicielem zabytkowej Willi Jaehnego.

Od lat niszczejący budynek to pamiątka świetnych tradycji landsberskiej i gorzowskiej przedsiębiorczości. Przed wojną willa należała do znanego w Landsbergu rodu fabrykantów – rodziny Jaehne. Po wojnie przez pewien czas mieściła się w niej ekspozytura Poznańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W najbliższym czasie Izba chce nawiązać do przeszłości i utworzyć w jej wnętrzach centrum przedsiębiorczości dla firm z całego regionu.

Eklektyczną willę zbudowano po 1896 roku, na historycznym obszarze tzw. Przedmieścia Młyńskiego. Powstała z inicjatywy Karla Jaehnego, właściciela zakładu przemysłowego o nazwie „Maschinenfabrik und Eisengiesserei Vormals C. Jaehne & Sohn Landsberg-Warthe”. Jego chlubą był sad, przylegający do willi od strony wschodniej, który następnie został podarowany miastu, tworzącemu park nad Kłodawką (ob. Park Wiosny Ludów). Po wojnie przez pewien czas mieściła się w niej ekspozytura Poznańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Losy willi mają również swoją czarną kartę – w latach 80-tych Milicja Obywatelska zaadaptowała pomieszczenia piwniczne na areszt. Rozczłonkowana bryła budynku charakteryzuje się neorenesansowym wystrojem elewacji o proweniencji francuskiej. Willa od wielu lat stała pusta. Mimo usilnych starań kolejnych władz miasta nie udało się pozyskać środków na jej odrestaurowanie. Dziś koszt przywrócenia jej do dawnej świetności szacuje się na około 10 mln złotych.